The Dance (1997) - Fleetwood Mac |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Featuring » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tracklisting » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Guest Appearances » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Released » |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Format » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Other Appearances » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Marty Hom (Tour Manager), Lindsey Buckingham (Songwriter), Lindsey Buckingham (Songwriter), Mick Fleetwood (Songwriter), Mick Fleetwood (Songwriter), John McVie (Songwriter), Christine McVie (Songwriter), John McVie (Songwriter), Christine McVie (Songwriter), Stevie Nicks (Songwriter), Stevie Nicks (Songwriter), Eddy Quintela (Songwriter), P(.)h(.)D (Art Direction), P(.)h(.)D (Design), Carol Donovan (Executive Producer), Kathryn Avalon (Production Assistant), Ryan Ayres (Production Assistant), Tina Barr (Production Assistant), Jen Bolin (Production Assistant), Alissa Branch (Production Assistant), Andrew Brotucko (Production Assistant), Andrew Colon (Production Assistant), Andy Kadin (Production Assistant), Josh Knight (Production Assistant), Thom Lutz (Production Assistant), Kelly Mayes (Production Assistant), Alisa Moeller (Production Assistant), Kevin Moore (Production Assistant), Rick Oehler (Production Assistant), Chuck Welsh (Production Assistant), Dency Nelson (Stage Manager), Ken Stein (Stage Manager), John (C.) Morgan (Lighting Director), Mitchell Sinoway (Editor), Byron Harris (Video), Chuck Reilly (Video), Bruce Gower(s) (Directed By), Dr. Arthur C. Bartner (U.S.C. Trojan Marching Band Director), Charlie Bouis (Additional Engineering), Guy Charbon(n)eau (Additional Engineering), John Nelson (Additional Engineering), Matt Burlingame (Production Coordinator), Dave Higby (Production Coordinator), Kyle Millar (Production Coordinator), Sherrie Kaye (Produced By), Barry Joseph Goldberg (Recorded By), Elliot Scheiner (Recorded By), Elliot Scheiner (Mixed By), Ted Jensen (Mastered By), Anton Goss (Art Director), Barry Joseph Goldberg (Recording Engineer), Robert(o) Ramos (Hair), Sara Sierra (Hair), Paul Chavarria (Production Manager), Bob/Robert A. Dickenson/Dickinson (Lighting Designer), Ted Jensen (Edited By), Scott(y) Pinker(s)ton (Synthesizer Programming), Chris Lantz (Monitors), Lorraine Coyle (Line Producer), Betsy Brydon (Graphics), Marisa Fazzina (Graphics), Corey Galloway (Business Manager), Todd Bowie (Guitar Tech), Ray(mond) Lindsey (Guitar Tech), Keith Winikoff (Technical Director), Tony Dimitriades (Lindsey Buckingham Management), Howard Kaufman (Stevie Nicks Management), Sheryl Louis (Stevie Nicks Management), Steve Real (Vocal Coach), Carl Stubner (Mick Fleetwood Management), David LaChapelle (Photographs), Neal Preston (Photographs), Kim Brakel(e)y (Wardrobe Stylist), John Courage (Christine McVie Management), Steve Wax (John McVie Management), Ted Barela (Technical Assistance), Dave/David Gallo (Technical Assistance), Eric Johnston (Technical Assistance), Paul DeCarli (Post Production Digital Editing), Scott Humphrey (Post Production Digital Editing), Karen (Williams) Johnston (Assistant To S. Nicks), Steve Dikun (Bass Tech), Walter Earl (Drum Tech), Mike Fasano (Drum Tech), Ed Kowalakowski (Piano Tech), Richard Perea (Assistant/Runner), Mark Candelario (Runner), Jen Dreisen (Runner), Edward O'Hickey, III (WB Stage), Jim Callahan (WB Security), Fred Hammond (WB Security), Sandra Restrepo (Associate Director), Bruce Rodgers (Production Designer), Jennifer Dowd (Unit Production Manager), Sam Drummy (Camera Operator), Tom Geren (Camera Operator), Hank Geving (Camera Operator), Bob/Robert Highton (Camera Operator), Dave Hilmer (Camera Operator), Dave Levisohn (Camera Operator), Bruce Oldham (Camera Operator), Rob Palmer (Camera Operator), John Repczynski/Repczenski (Camera Operator), Jerry Watson (Camera Operator), Lindsey Buckingham (Music Produced By), Lindsey Buckingham (Music Produced By), Elliot Scheiner (Music Produced By), Lee Ferrucci (Production Associate), Hannah Tolmach (Production Associate), John Beug (Executive In Charge Of Production), Woody Kane (Assistant Director), Jill Focke (Wardrobe Assistant), Sabrina Silverberg (Legal), Kevin Muldoon (Videotape Operator), Steve Shapiro (Videotape Operator), Brian Buongiorno (On Line Editor), Patti Gannon (On Line Editor), Stan Kellam (On Line Editor), Steve Kokor (On Line Editor), Patrick Poulatian (On Line Editor), Alex Romano (On Line Editor), Dora Mendoza (Script Coordinator), Allison Miller (Script Coordinator), Barbara Buck (Make Up), Elaine Offers (Make Up), Bruce Jackson (F.O.H. Sound), Jim Callahan (Warner Bros. Stage), Fred Hammond (Warner Bros. Stage), Edward O'Hickey, III (Warner Bros. Stage), Claudio Riba (Warner Bros. Stage), Mark Roling (Warner Bros. Stage), Paul Swain (Warner Bros. Stage), Carolyn White (Warner Bros. Stage), Pam Diederich (Event Management), Kathy Flynn (Event Management), Clare Wool (Event Management), Conway Studios (Recording Studio), Cynthia Fuchs (Facilities Scheduling), Ed Kish (Rigging), Ed Paparo (Programming Enterprises), Ed Swink (Staging Supervisor), Mike Bushner (Utilities), Scratch Greiner (Utilities), Frank Linder (Utilities), Robert Lorenz (Utilities), Sean Woodside (Utilities), Sue/Susan Ancona (Operations), Hank Kiechlin (Operations), Tricia Manning (Operations), Harry Sangmeister (Vari-Lite Operator), J. Mark King (A-1), John Richards (Audience Coordinator), Kevin Cloepfil (On Line Editor Assistant), Steve Langius (On Line Editor Assistant), Rich Lieu (On Line Editor Assistant), Julie Webb (On Line Editor Assistant), Pete Sanfilipo, Jr. (Audio Assist), Kevin Sanford (Audio Assist), Mark Vitt (Audio Assist), Le Mobile (Remote Recording Studio) (Audio Truck), Margi Kent (Clothing Designer), Mark Dowdle (Clair Brothers), Chris Fulton (Clair Brothers), P(.)h(.)D (Titles Type Treament), Scott Marshall (ENG Crew), Vincent Villanueva (ENG Crew), Showpower, Inc. (Generators By), Sue/Susan Pel(l)ino (Post Audio), Tom Asakawa (Avid Editor Assistant), Vari-Lite, Inc. (Automated Lighting Provided By), Victor Lam (Technical Manager) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Publisher » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Catalogue Number » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Running Time » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Liner Notes » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Reviews » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Add your review here. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Last Modified » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2012-03-01 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tracklisting » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Discography entry submitted by Mary Anne. |